Sunday, February 28, 2010

Hol keressük a válaszokat?

Nos, ideje volt már, hogy megírjam én is a véleményem, a sok hozzászólás után. Két részre osztottam a mondanivalómat, mert egybe nagyon hosszú lett volna és tartalmilag is hasznosnak láttam felosztani!
Hadd kezdjem akkor azzal, hogy hol is kell keresni a válasz a kérdésre és miért pont ott?
A következő bejegyzésben rátérek majd magára a válaszra, valamint arra, hogy miért helytelen a kérdés!

Mondanom sem kell, hogy sokat gondolkodtam a témán. Egyik reggel, ahogy elmélkedtem ezen, megkérdeztem magamtól, hogy ha hiszek a Bibliában miért keresek Biblián kívüli magyarázatokat ezekre a kérdésekre? Nem ássa ez alá a hitemet? Meg vagyok győződve, hogy ezekre a kérdésekre a Bibliában kell keresnünk a válaszokat! Ha Biblián kívül keresek válaszokat, akkor hol a hitem? Megtalálom a válaszokat az Ígében! Az más kérdés, hogy a Bibliát nem mindig értjük vagy miért pont a Bibliában hiszünk és nem más írásban? Az viszont igaz, hogy szükségszerűen ki kell indulni valahonnan.

Látom magam előtt ahogy egyesek lázadnak ennek az olvasására mert nem tartják ezt kielégítőnek. Pont ezért hadd hozzak egy másik példát ami talán érzékelteti a kiindulópont szükségességét.
Ahogy gondolkodtam ezen a kérdésen eszembe jutott egy szó: axióma. Utánanéztem, hogy potontosan mi is ennek a meghatározása. A matematikában ez egy igazként elfogadott állítás amely kiindulópontja más állításoknak. Nem bizonyítható be, mert kiindulópont. Ő maga semmiből sem következik, csak van! Ha valamivel bebizonyítom akkor feltevődik a kérdés, hogy honnan tudom, hogy amit használtam a bizonyításra az igaz ... s ezt lehetne így folytatni a végtelenségig. Még a matematikában is vannak olyan feltevések amiket nem bizonyítunk, hanem elfogadjuk őket és ezekkel magyarázunk meg aztán más állításokat.Miért nehéz elfogadni akkor azt, hogy vannak axiómák a lelki életben is? A Biblia meghatároz ilyen axiómákat, amiket nem tudunk megmagyarázni de ha a Bibliát nem fogadjuk el igaznak akkor nem találunk másik utat amely az igaz Istenhez vezet! Nem tudjuk pl. megmagyarázni, hogy miért épp a halál a bűn zsoldja, miért nincs más megoldás.
Viszont ha ezeken az axiómákon kívül keresünk megoldásokat akkor problémába kerülünk. És itt kihangsúlyoznám, hogy ez nem gond, mert a bibliai igazságokon kívül nincs is más megoldás! De ha ezeket nem fogadjuk el, (nem hisszük el) akkor nem tudjuk megmagyarázni azokat a további állításokat amelyek ezekből szükségszerűen következnek.
Azt kérni, hogy a Biblián kívüli állításokkal adjunk válasz pl. az eredeti kérdésemre olyan, mintha azt kérnék tőlem, hogy bizonyítsam be, hogy 2 + 3 = 3 +2 úgy, hogy ne használjam az axiómákat amik ide vezetnek!
Ez az elvárás butaságból vagy tudatlanságból ered!

Be kell ismernünk, hogy ezekre az Isten által lefektetett szabályokra nem tudunk magyarázatot adni, mert teremtmények vagyunk, nem pedig a Teremtő! Nem tehetünk létezése ellen semmit, csak azt, hogy elfogadjuk, ugyanis tőlünk függetlenül létezik! (ezt érthető Istenre és axiómákra is, ugyanis Isten léte is okozatlan)
Minden hasonlat sántít  (megjegyezném, hogy ez így jó, mert ha nem sántítana akkor már azonosság lenne és nem hasonlat).

Úgy gondolom még egy dolgot meg kell említsek mielőtt továbbmegyek. Sokaknak nem tettszik a gondolat, hogy Isten axiómákat fektetett le. Nos, erről is egy jó példa jut eszembe.
Van-e értelme egy foci meccsnek szabályok nélkül? NINCS, ugyanis ezek adnak értelmet a játéknak! A szabályok betartása teszi futballá a szó szoros értelmében vett labda-rugást. Nélkülük nincs játék, nincs mecs. Labdázhat még ettől valaki - szabályok betartása nélkül- azt gondolván, hogy focizik, de ez nevetséges.
A szabályok tehát szükségesek és azok lefektetése általunk is gyakorolt módszer. Isten is szabályokat fektetett le. Nincs örök Élet ezeken a szabályokon kívül! Ezt nem nehéz megérteni, ha az előbbi egyszerű példára gondolunk.
Az teljesen más kérdés, hogy az egónkat (sokszor az enyémet is) sértik ezek a dolgok! Nem szabad, hogy az érzelmeink és a szubjektív véleményünk vezéreljen ebben a kérdésben!

Szerintem  a kérdés innen jogosan irányul arra, hogy honnan tudjuk, hogy igaz amit a Biblia ír? Le tudjuk-e ellenőrizni? Vannak-e jelek amik arra mutatnak, hogy a Biblia hiteles?
Nos, ez is érdekes és fontos téma. Erre is vannak válaszok, de ez a bejegyzés most nem erre kell öszpontosítson. Ahogy már említettem, nem lehet egyszerre mindent megbeszélni.

No comments:

Post a Comment